Spektrometria mas z plazmą sprzężoną indukcyjnie i wprowadzaniem próbki za pomocą ablacji laserowej
LA-ICP-MS to technika analiz in-situ, pozwalająca na wysokiej precyzji pomiary zawartości pierwiastków oraz stabilnych izotopów w ciałach stałych. Mierzone są obszary o rozmiarach 40-150 μm, a w niektórych przypadkach analizowany obszar może mieć jedynie 10 μm. Na system składają się:
Laser Induced Breakdown Spectroscopy
Spektroskopia emisyjna indukowana laserowo (LIBS) to technika szybkich pomiarów in situ, która wykorzystuje krótki impuls laserowy do wytworzenia plazmy na powierzchni próbki i jest wykorzystywana do pomiaru zawartości pierwiastków głównych oraz śladowych. Impuls lasera powoduje odparowanie powierzchni próbki i wytworzenie krótko żyjącej, wysokotemperaturowej plazmy o wystarczającej energii, aby wzbudzić elektrony. Gdy plazma stygnie, wzbudzone elektrony przeskakują na orbitale o niższej energii, emitując przy tym fotony o specyficznych długościach fal, zbierane przez soczewkę i przesyłane do spektrometru za pomocą światłowodu. Jedną ze znaczących zalet LIBS jest czułość na pierwiastki lekkie, w tym H, Li, Be, C, N, O, F.
Osiągalne limity detekcji dla cięższych pierwiastków metalicznych są na poziomie kilkunastu-kilkudziesięciu ppm, a metoda ta może być stosowana do szerokiego zakresu próbek stałych: skał, szkieł, tkanek biologicznych i materiałów syntetycznych.
System laserowy ESL213 wyposażony został w spektrometr ESLumen, wykorzystywany głównie do szybkiego obrazowania próbki. Wymagania względem próbek do analiz LIBS są takie same jak w przypadku LA-ICP-MS.