LA-ICP-MS

Spektrometria mas z plazmą sprzężoną indukcyjnie i wprowadzaniem próbki za pomocą ablacji laserowej

LA-ICP-MS to technika analiz in-situ, pozwalająca na wysokiej precyzji pomiary zawartości pierwiastków oraz stabilnych izotopów w ciałach stałych. Mierzone są obszary o rozmiarach 40-150 μm, a w niektórych przypadkach analizowany obszar może mieć jedynie 10 μm. Na system składają się:

  • ICP-MS Thermo Fischer Scientific iCAP TQe triple quadrupole
  • SYSTEM ABLACJI LASEROWEJ ESL 213 solid state Nd:YAG laser

  • Pomiary rozpoczynają się od procesu ablacji laserowej (LA), kiedy to stała próbka podlega odparowaniu przez naświetlanie powierzchni skupioną wiązką laserową. Powoduje to ogrzewanie, odparowanie i jonizację materiału co prowadzi do jego usunięcia z niewielkiego obszaru (10-100 μm w zależności od ustawień) i wytworzenie pióropusza cząstek i jonów, który następnie jest przenoszona do ICP-MS za pomocą gazu nośnego, zwykle helu i/lub argonu. Materiał ten jest następnie jonizowany w plazmie wzbudzanej indukcyjnie (ICP), transportowany do spektrometru mas i analizowany na podstawie stosunku masy do ładunku. LA-ICP-MS dostarcza informacji o zawartości pierwiastków głównych i śladowych w próbce, z limitami detekcji na poziomie dziesiątek ppb (μg/kg).



    Zastosowania
  • Pomiary pierwiastków pobocznych i śladowych, mogące dostarczyć ważnych informacji na temat genezy skał/minerałów lub pozwolić na określenie pochodzenia materiału okruchowego (provenance)
  • Mapy rozmieszczenia pierwiastków śladowych
  • Geochronologia U-Pb i U-Th-Pb



  • Dostęp
    Aparatura jest dostępna dla użytkowników ze wszystkich wydziałów AGH, jak i zewnętrznych współpracowników naukowych oraz partnerów z przemysłu. Potencjalni użytkownicy proszeni są o kontakt z dr inż. Krzysztofem Foltyn (kfoltyn@agh.edu.pl) by przedyskutować projekty badawcze, potrzebną ilość czasu analitycznego, cennik oraz zarezerwować terminy. Odpłatność za analizy jest niezbędna do pokrycia kosztów działania urządzenia oraz zużycia gazów niezbędnych do analiz (hel i argon).

    Wzór zamówienia

    Próbki
    Większość ciał stałych może być poddana pomiarom LA-ICP-MS, czynnikiem ograniczającym jest to, czy moc lasera jest wystarczająca do odparowania materiału. Posiadane uchwyty na próbki oferują szereg opcji, w większości przypadków analizowane próbki są w postaci płytek cienkich lub fragmenty skał lub separatów mineralnych zatapiane są w żywicy epoksydowej tworząc walec o średnicy 2,54 cm (1 cala).

    Zawartość głównych pierwiastków używana jest jako wzorzec wewnętrzny, stąd w celu analizy ilościowej znana musi być zawartość co najmniej jednego głównego pierwiastka (np. krzemu w krzemianach, miedzi w siarczkach miedzi itp.), zazwyczaj uzyskiwana za pomocą mikrosondy elektronowej lub SEM.

    Prawidłowa ilościowa analiza wymaga również wykorzystania standardów lub materiałów referencyjnych, dopasowanych do matrycy próbki. Standardy/materiały referencyjne na wyposażeniu laboratorium: szkła NIST 610 i 612; nanopelety: BHVO-2-NP Ocean Island Basalt, MAKR-NP magnetyt, JCt-1-NP węglan, Apatite-NP apatyt Loliondo Arusha, AL-I-NP albit, Mica-Fe-NP biotyt, OREAS-463-NP standard rudy REE, OREAS-624-NP standard rudy metali; standardy siarczkowe: STDGL3, UQAC-FeS-4, UQAC-FeS-5; materiały referencyjne: TS-Mnz - naturalny monacyt do datowań U-Th-Pb.

    Zestaw ten jest wystarczający do pomiaru większości krzemianów, tlenków, siarczków i węglanów.

    Do obróbki danych wykorzystywane jest oprogramowanie Iolite.

    LIBS

    Laser Induced Breakdown Spectroscopy

    Spektroskopia emisyjna indukowana laserowo (LIBS) to technika szybkich pomiarów in situ, która wykorzystuje krótki impuls laserowy do wytworzenia plazmy na powierzchni próbki i jest wykorzystywana do pomiaru zawartości pierwiastków głównych oraz śladowych. Impuls lasera powoduje odparowanie powierzchni próbki i wytworzenie krótko żyjącej, wysokotemperaturowej plazmy o wystarczającej energii, aby wzbudzić elektrony. Gdy plazma stygnie, wzbudzone elektrony przeskakują na orbitale o niższej energii, emitując przy tym fotony o specyficznych długościach fal, zbierane przez soczewkę i przesyłane do spektrometru za pomocą światłowodu. Jedną ze znaczących zalet LIBS jest czułość na pierwiastki lekkie, w tym H, Li, Be, C, N, O, F.



    Osiągalne limity detekcji dla cięższych pierwiastków metalicznych są na poziomie kilkunastu-kilkudziesięciu ppm, a metoda ta może być stosowana do szerokiego zakresu próbek stałych: skał, szkieł, tkanek biologicznych i materiałów syntetycznych.

    System laserowy ESL213 wyposażony został w spektrometr ESLumen, wykorzystywany głównie do szybkiego obrazowania próbki. Wymagania względem próbek do analiz LIBS są takie same jak w przypadku LA-ICP-MS.